Meet The Team

Senior Leadership Team

Headteacher – Mrs Mo Wilkinson
Assistant Headteacher – Community Links, Mrs Angela Robson
Assistant Headteacher – SENDCO, Miss Nicky Brown
Assistant Headteacher – Teaching & Learning, Miss Kirsty Banks
Assistant Headteacher – Data, Mr Paul McAdam

Extended Senior Leadership Team
Climate for Learning – Karen Phillips
Lead Teacher of English – Mrs Rachel Jarvis
Lead Teacher of Maths – Mrs Ruth Hampson
PA to the Headteacher / Office Manager – Mrs Jayne Johnson
Business Manager – Mrs Melanie Loveridge

Curriculum Leaders 
Lead Teacher of English – Mrs Rachel Jarvis
Lead Teacher of Maths – Mrs Ruth Hampson
Lead Teacher of PE – Mr Michael Hillary
Lead Teacher of Music – Miss Jol Maughan
Lead Teacher of Technology & Arts – Mr Peter Doughty
Lead Teacher of Science – Mr Paul McAdam

Pastoral Department
ARK Manager – Mrs Pam Walls
Pupil Welfare TA – Mrs Kate Kemp
Climate for Learning Co-ordinator – Miss Lauren Cox
Climate for Learning Assistant – Mrs Donna Hastie
Head of Year 11 – (Careers) Mrs Susan Grant
Head of Year 10 – (Pupil Champion Lead) Mrs Zoe Grant
Head of Year 9 – (Teaching Head of Year) Miss Becky Agnew
Head of Year 8 – (Teaching Head of Year) Miss Rachel Clark
Head of Year 7 – (Transition) Miss Lucy Shearer

English
Mrs Rachel Jarvis
Mrs Josie Marsh
Miss Rebecca Agnew
Miss Gillian Batchelor
Mrs Clare Chapman
Mr Daryl Henson

Maths
Mrs Ruth Hampson
Mrs Ellen Leafe
Mrs Jenny Taylorson
Mrs Emily Toward
Mr Richard Coles
Miss Annette Rhodes

Science
Mr Paul McAdam
Mr Tony Raw
Mr Dennis Kwok (STEM Co-ordinator)
Mrs Angela Robson
Mrs Caroline Kelly
Mrs Gwen Park

Modern Foreign Languages
Mrs Denise Kirkpatrick
Mrs Beatrice Fields
Mrs Kristen Peacock
Mrs Chrissie Clifford

Humanities
Geography – Miss Kirsty Banks
Geography – Mrs Kirsty Dunn
Geography – Mrs Louise Peel
History – Mr Luke McVitie
History – Mr Jonathon Aspey
RE – Mrs Rima Choudhury
RE – Mr Steven Leightell

Physical Education 
Mr Mike Hilary
Mr Jonathan Willis
Miss Lauren Cox
Miss Rachel Clark

ICT, Business & Computing
Miss Liz Smith
Mr Steven Grady

Technology & Arts
Technology – Mr Peter Doughty
Technology – Miss Sarah Hill
Food Technology – Mrs Karen Phillips
Art & Photography – Mrs Joanne Cass

SEND Department
SENDCO – Miss Nicky Brown
SEND Assessment Lead – Miss Chloe Stevenson
SEND Progress Manager – Mr Ben Walker
Maths HLTA – Mr Chris Greaves
Teaching Assistant – Mrs Sharon Lynn
Teaching Assistant – Mrs Susan Smith
Teaching Assistant – Mrs Isabel Brown
Teaching Assistant – Mr Sean McKenna
Teaching Assistant – Mrs Kelly King

Cover Supervisors
Cover Supervisor – Mrs Liz Blaylock
Cover Supervisor – Mrs Chrissie Clifford

Administration
PA to the Headteacher / Office Manager – Mrs Jayne Johnson
Business Manager – Mrs Melanie Loveridge
Data & Exams Manager – Mrs Joanne Cairns
Cover & Trips Co-ordinator – Miss Karen Barker
Attendance & Pupil Records – Miss Emma Wright
Reprographics / Admin – Mrs Michaela Norris
Receptionist – Mrs Pauline Atkinson

Support Staff
IT Technician – Mr Matthew Redmond
Technology Technician – Mr Frank Ryder
Science Technician – Mrs Karen Kidd
Facilities Manager – Mrs Julie Park

Site Staff
Facilities Manager – Julie Park
Catering Manager – Ms Carole Walker
Assistant Catering Manager – Miss Emily Brown